Teoria IV trymestru

Dziewięć magicznych miesięcy w brzuchu mamy, to nie tylko czas intensywnego wzrostu i rozwoju, to także czas błogiego spokoju i bezpieczeństwa. Ciepło matczynego ciała, szum bicia jej serca i dźwięk jej głosu towarzyszą rozwijającemu się dziecku na co dzień. W momencie przyjścia na świat, wszystko się zmienia. Noworodek, z dźwięków znanych dotąd wpada w otoczenie zupełnie nie znane, z półmroku w przerażającą jasność sztucznego oświetlenia sali porodowej, z ciepła wód płodowych w zimną otwartą przestrzeń. Zmienia się sposób oddychania i odżywiania. To wszystko sprawia, że potrzeba sporo czasu, aby na nowo zaadaptować się w tym, wydawałoby się nie przyjaznym otoczeniu. Co więcej, ludzkie noworodki to jedyne ssaki, które są tak bardzo bezbronne i nieporadne po narodzinach, i które potrzebują tak długiej opieki i pielęgnacji.

Często okres pierwszych trzech miesięcy po narodzinach określany jest mianem IV-go trymestru. Jest to czas, w którym dziecko powoli przystosowuje się do nowego środowiska życia. Zadaniem rodziców w tym okresie jest stworzenie mu jak najbardziej optymalnych warunków do rozwoju czyli zbliżonych do tych, które dziecko znana z życia płodowego. Noszenie na rękach i przytulanie działają kojąco, ponieważ dotychczas ruch bioder matki kołysał noworodka do snu. Ciasne owijanie i otulanie ogranicza swobodę ruchów w podobny sposób jaki miało to miejsce w brzuchu matki, a układanie w pozycji brzuch do brzucha daje komfort i poczucie bezpieczeństwa. Jednocześnie wszystkie akcesoria dla nowo narodzonego mają służyć odtworzeniu tego znanego środowiska. Na rynku dostępne są specjalne chusty do noszenia, otualcze do otulania, a co z materacem dla oseska? Otóż, zgodnie z teorią IV trymestru nie powinien być za twardy, ma umożliwić przyjęcie naturalnej na tym etapie pozycji kręgosłupa – w kształcie litery C. Przez ostatnie dziewięć miesięcy rozwijający się kręgosłup, był właśnie w ten sposób wygięty.

Jednak, należy pamiętać o tym, aby po upływie trzeciego miesiąca zmienić materac (lub jego stronę – w przypadku materacy dwustronnych) na nieco twardszy – umożliwiający kształtowanie naturalnych krzywizn kręgosłupa. Zgodnie z teorią IV trymestru dziecko, po upływie tego czasu jest gotowe do dalszego funkcjonowania w nowych warunkach, a co za tym idzie do dalszego rozwoju i eksploracji świata.

O tym jak dobrać materac dla dziecka przeczytacie tu:

http://baby.pl/abc-materacy/abc-materacy/

– rzetelny przegląd. Polecam 🙂

8 thoughts on “Teoria IV trymestru

  1. Zgadzam się z tą teorią. Maleństwo powinno mieć czas, by spokojnie przystosować się do nowych warunków. Warto też uprzedzić rodzinę, by nie nalegała na odwiedziny, ledwie dziecko przyjdzie na świat. Pierwsze co najmniej dwa tygodnie powinny być czasem tylko dla malucha i rodziców.

  2. Nie wiedziałamtego przy pierwszym dziecku. Popelnilam wiele błędów. Przy drugim juz sobie na to nie pozwolę:) natura i bliskość i moze unikniemy kolek;)

  3. U nas była masakra. Urodziłam małego przed świętami, rodzina (zgodnie z taką naszą tradycja) spędzała je u nas, tak wypadło. Miałam ich wszystkich dość, przykro to przyznać ale taka prawda

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *